Už jsme viděli (pokud neviděli, tak se vraťte k minulým úlohám nebo si s Broučky chvíli jen tak hrajte), že v našem simulovaném prostředí žijí, rodí se a hynou broučci.
A mohlo by nás zajímat, zda jeden konkrétní brouček předá svoje geny dál nebo zahyne bez potomků, podobně jako to, jak rychle se šíří informace obsažená v genech a zda v každém rohu mapy (to je žert, naše mapa nemá rohy) broučci žijí svým způsobem nebo zda se každá vyvinutá schopnost rozšíří do celého světa.
Odpověď bychom mohli získat tak, že bychom simulaci prováděli po krocích a pečlivě sledovali
vybraného broučka, případně všechny vybrané broučky. Máme ovšem efektivnější postup - kterémukoliv broučkovi
můžeme přidělit značku. Označeného broučka na mapě poznáme podle barevného pozadí.
Značku navíc budou mít i potomci označeného broučka!
Zkuste pomocí operace Projekt/Nový generovat nové a nové počáteční populace, a pro každou z nich provést jednorázově tisíc kroků simulace, dokud se Vám nepodaří najít populaci, která přežije.
Když kliknete myší na broučka, zobrazí se okno s jeho popisem. Největší část tohoto okna, jak už jsme viděli v předchozích úlohách, zabírá znázornění algoritmu broučka
, ale v dolní části okna je i zaškrtávací políčko nadepsané Značka.
Zaškrtněte toto políčko, spusťte simulaci a sledujte, jak se geny zvoleného broučka budou šířit.
Pokud broučci se značkami vyhynou, zkuste to znovu, případně nastavte značku více broučkům.
Vyzkoušejte, jak dlouho trvá, než se geny označeného broučka rozšíří na celou mapu (zopakujte 10-krát a spočtěte průměrný počet kroků).
Zopakujte experiment tak, že po počátečním vývoji nastavíte globální úrodnost na 0,1 a zjistěte, jestli a jak se tím změní počet kroků potřebných k rozšíření genů na celou populaci.